Bendruomenės istorija

Naujamiestis

Naujamiesčio gyvenvietė istoriniuose šaltiniuose minima nuo 16 a. pabaigos. To meto istoriniuose dokumentuose minimas didelis Novo Miesto dvaras, priklausęs Lietuvos didikams Valavičiams.

Naujamiesčio herbas

Po trečiojo Žečpospolitos padalinimo Naujamiestis atiteko Rusijai ir priklausė Radvilams. Nuo 19 a. vidurio Naujamiesčio dvarą ir žemes valdė Karpiai.
Antroje 19 a. pusėje Naujamiestis išaugo. 1897 m. miestelyje buvo 985 gyventojai.
Vytauto Didžiojo laikais į Naujamiestį buvo atkeltos karaimų šeimos. Yra žinių, kad tais laikais gyvenvietė vadinosi Karaimų Naujamiestis. Nuo tų laikų prie Naujamiesčio egzistuoja veikiančios karaimų kapinės, iki šių dienų išlikusi viena karaimų šeima.
1906 m. per visoje apylinkėje garsius šv. Onos atlaidus įvyko maldininkų susirėmimas su caro žandarais. Jo metu žuvo keturi jauni žmonės. Jiems Naujamiesčio kapinėse pastatytas Kazimiero Ulianskio sukurtas paminklas "Angelas".
Spaudos draudimo metais per Naujamiestį ėjo knygnešių keliai. Netoliese, Garšvių kaime, veikė garsioji Garšvių knygnešių draugija, o Ustronės vienkiemyje buvo įrengta knygų slėptuvė. Knygnešius palaikė ir jiems padėjo Vadaktėliuose dirbęs kunigas Tumas Vaižgantas.
Tarpukaryje Naujamiestis buvo valsčiaus centras.
1910 m. Naujamiestyje pastatyta neogotikinė šv. Mato apaštalo bažnyčia. Ji papuošta nuo Naujamiesčio kilusio dailininko Vinco Dilkos freskomis ir lipdiniais. Bažnyčios varpo gausmas girdėdavosi Panevėžyje, o vargonai buvo vieni iš geriausių Lietuvoje. Deja, 2007 m. rugpjčio 16 d. remontuojamame bažnyčios bokšte kilo gaisras. Gaisro metu sudegė abu bažnyčios bokštai, stogas, vargonai ir varpai. Šiandien bažnyčios stogas, bokštai atstatyti, varpai, tiesa ne tokie galingi, vėl skamba, o vargonų vis dar laukiame.
Naujamiesčio mokykla minima nuo 1583 m. Tai buvo parapijinė mokykla, veikusi prie kalvinų bažnyčios. 1912 – 1918 m. Naujamiesčio pradžios mokykloje dirbo žinomas publicistas, skaitinių knygos "Žiburėlis" autorius Jonas Juozas Palukaitis. Pradžios mokykla išsilaikė iki 1944 m. Vėliau pradžios mokykla perorganizuota į progimnaziją, nuo 1948 m. – į septynmetę mokyklą, o 1951 m. įsteigta vidurinė mokykla. Mokykla 2013 metais paminėjo savo 430 metų jubiliejų.
Nuo 1998 metu Naujamiestyje veikia Panevžio rajono muzikos mokyklos filialas, kuriame mokosi apie 60 vaikų. Mokykla garsėja savo vaikų simfoniniu orkestru, liaudies muzikos ansambliu, dūdų orkestru, akordionistų ansambliu.
Dabar Naujamiestyje yra 1050 gyventojų, yra katalikų bažnyčia, veikia vidurinė mokykla, slaugos ligoninė, vaikų lopšelis – darželis. Veikia Naujamiesčio kultūros centras - dailės galerija.
Prie kultūros centro veikia kaimo kapela "Sudramala", ansamblis "Nostalgija", vokaliniai ansambliai. Naujamiestyje vyksta tradiciniai rajono vokalinių ansamblių konkursai "Naujamiestis", dailės galerijoje – muzikiniai dailės vakarai.
Gyvenvietėje yra viešoji biblioteka, paštas, keletas parduotuvių, individualių įmonių. Naujamiestyje veikia nevyriausybinės organizacijos: "Naujamiesčio piliečių draugija", "Moterų svetainė", "Katalikių moterų draugija", klubas „Menų sala".
Naujamiestis garsėja kasmet organizuojamomis vaikų ir jaunimo stovyklomis „Jaunasis skulptorius", kurias organizuoja dailės mokytojai Daiva ir Dalius Dirsės.
Naujamiesčio kultūros centro – dailės galerijos direktorės iniciatyva nuo 2006 m. kasmet rudenį organizuojamas renginys, kurio metu naujamiestiečiai ir svečiai, pasirinkta tematika, kuria šiaudinių skulptūrų parką, kuris vėliau virsta ugnies ir muzikos fiesta.

NPD ženklas

Naujamiesčio piliečių draugija (NPD)

Naujamiesčio piliečių draugija (NPD) įsikūrė 1998 m. draugijos sumanytojas – Rimantas Banevičius. Steigėjai: Zenonas Tamolė, Janina Tamolienė, Aloyzas Vyšniauskas, Kristina Vyšniauskienė, Irmantas. Banevičius, Daiva Dirsienė, Dalius Dirsė. Organizacija įregistruota 1999 m. birželio 28 d. Įstatuose draugija įvardinta kaip savarankiška visuomeninė organizacija, telkianti Naujamiesčio ir jo apylinkių piliečius, pagrįsta meile ir pareiga savo kraštui, savo gyvenamai vietovei, pagarba ir rūpinimusi savo kaimynais ir visais naujamiestiečiais.

 

 

NPD VALDYBA
Vardas,   pavardė Pareigos Telefonas Elektroninis paštas
Saulius   Valčiukas Pirmininkas 868237938 Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Irmantas   Banevičius Pirmininko   pavaduotojas 868785245 Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Daiva Dirsienė Sekretorė 861673710 Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Rita Šukienė Finansininkė 861121198 Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Birutė   Tautkienė Gatvių seniūnai 868746841  
Dalius Dirsę Jaunimas 868719210 Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Asta   Auksutienė Gyvenamoji aplinka 861609446 Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Vilija   Petkūnienė Renginiai 867836013 Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
Rimantas   Banevičius Informacija 861237004 Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

 

 

 

liepos 2019
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031