NAUJAMIESČIO GALERIJOJE SAULIAUS KRONIO KRYŽIAI

Senais laikais Naujamiestyje gyveno du kalviai.

12

Jie mokėjo apkaustyti ratus, rogėms uždėti pavažas, bačkoms ir kubilams lankus. Mokėjo pasmailinti akėtvirbalius, ir net pagaminti akėčias, nukalti ravėtuvams noragėlius. Gaspadynėms padarydavo kapstukus, gaspadoriams pakaustydavo arklius. Kiekvienas gaspadorius eidavo pas „savo“kalvį. Mano tėtis „kalviškais reikalais“ visada kreipdavosi į kalvį Jarecką. Tėvo nuomone, paaštrinti kaupuką ar akėtvirbalį gali bet kuris, o štai gerai pakaustyti arklį, tik Jareckas. Jis ir pasagą pritaikys ir uknolį (pasagvinę), taip įkals, kad arklys bus kaip su nuosavais batais. Ne tik pasagos nepames, bet ji net neklibės, kol nesudils.

Taigi kalvių buvo, tačiau tokių kryžių kuriuos teko matyti Naujamiesčio kapinėse, pas mus niekas nedarė. Supratome, kad tai ne amato, o meno sritis.

Ir štai, po daugelio metų, Naujamiesčio dailės galerijoje kryždirbys, kalvis-tautodailininkas iš Velžio, Saulius Kronis, surengė savo kūrinių parodą, o vasario 26 d. naujamiestiečiai turėjo progą susitikti ir su pačiu autoriumi. Susitikimo metu Saulius papasakojo kryždirbystės principus ir tradicijas, paaiškino kiek tenka įdėti kūrybinių ir fizinių jėgų, kokios kantrybės ir kruopštumo tas darbas reikalauja. Gal dėl to ir tokiu kūrėjų Lietuvoje - ant pirštų suskaičiuotum. Bėda ta, kad šia sritimi nesidomi jaunimas.

Nežinia kaip Naujamiesčio jaunimas...

Na, bet muzikos mokyklos Naujamiesčio filialo ir Panevėžio Vytauto Mikalausko menų mokyklos jaunimas, koncertavo šauniai.

Ačiū gerbiamam Sauliui už parodą, ačiū muzikantams už koncertą, ačiū Naujamiesčio kultūros centro dailės galerijos darbuotojams už malonų, šiltą vakarą.

Rimantas Banevičius

51067

89

liepos 2019
PATKPÅ S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Paskutiniai straipsniai