GYVENIMAS TEATRE

 

 

Enrikas Kačinskas

Žymūs kraštiečiai

            Enrikas Kačinskas gimė 1948 m. birželio 9 d. Laboje, Radviliškio rajone. Tėvams persikėlus gyventi į Naujamiestį, Enrikas pradėjo lankyti Naujamiesčio vidurinę mokyklą.

Buvusi Enriko klasės auklėtoja Onutė Cincivickienė prisiminimuose rašo: "Enrikas buvo ypač gabus literatūrai. Ypač greitai išmokdavo mintinus tekstus ir deklamuodavo arba skaitydavo raiškiai, su intonacija. Klasės draugai prisimena jį kaip linksmą, mėgstantį krėsti juokus, šmaikštų, "neieškantį žodžio kišenėje". Baigiant aštuntąją klasę, į klausimą kuo nori būti, neabejodamas atsakė: "Artistu".

            Mokykloje dalyvavo klasės ruošiamuose vaidinimuose, kuriuos rodydavo ne tik mokykloje, bet ir kultūros namuose.

            Auklėtoja rašo: "Enrikas iš prigimties buvo linkęs į meną. Vaikystėje seserims ir kiemo draugėms siūdavo lėles ir jas puošdavo savo modeliuotais apdarais... sėkmingai piešė".

Erikas yra pasakęs, kad vaikystėje jis gyveno savame pasaulyje. "Mano vaikystės lėlių teatras, matyt tik viena išraiškos forma".

            Apie dar vieną Enriko išraiškos formą kartą papasakojo mano tėtis, kuris gerai pažinojo Kačinskų šeimą: "Tas Kačinskų Enrikas kažkoks keistas. Nueina į lanką prie Nevėžio, užlipa ant šieno kaugės ir gestikuliuodamas rankomis kažką šneka". Tai matyt irgi buvo saviraiškos forma. Greitai popierinių lėlių teatro ir spektaklių kiemo vaikams bei mokyklos draugams nebeužteko. Sulaukęs 16 metų, patraukė į Panevėžį ieškoti rimtesnio teatro. "Ne, aš neieškojau teatro, o kažkas mane į jį tiesiog nuvedė. Na, o iš tiesų Naujamiestyje aš gyvenau nuo pusantrų metukų, ilgai - iki aštuntos klasės, turbūt, kol neatvažiavo čia Panevėžio teatras su spektakliu "Sevilijos kirpėjas". Ir ten vaidino Masiulis - Grafą, Karka - Figaro, Bartolo vaidino Babkauskas. Ir mane taip sužavėjo, kad aš pradėjau kliedėt teatru". Iš devintos klasės pasibeldė į garsaus režisieriaus ir teatralo Juozo Miltinio Studijos duris. Priėmė. Tai buvo galima sakyti lemtingas gyvenimo žingsnis, nes nuo tada, iki 2008 - jų, Panevėžio J. Miltinio dramos teatras neįsivaizduojamas be Kačinsko, kaip ir be Babkausko, Blėdžio, Banionio, Masiulio, Karkos, Hokušaitės, Melėnaitės, Šulgaitės ir kitų "miltinukų", o Kačinskas - be teatro.

            Per tą nuostabų 40 m laikotarpį Enrikas Kačinskas sukrovė didžiulį kūrybinį turtą, turtingiausią spalvingų personažų galeriją:

 • Virvalas – Antanas Vienuolis. Prieblandoje, 1969 m.
 • Korbačio – Benas Džonsonas. Volponė, 1971 m.
 • Tesmanas – Henrikas Ibsenas Heda Gabler, 1972 m.
 • Kankalis – Kazys Saja. Devynbėdžiai, 1974 m.
 • Pijus – Juozas Grušas. Pijus nebuvo protingas, 1974 m.
 • Vėžinė – Eženas Labišas. Šiaudinė skrybėlaitė, 1975 m.
 • Pifas – M. Astrachan, J. Žukovskaja. Pifo nuotykiai, 1982 m.
 • Domantas – Julius Dautartas. Senojo gluosnio pasakojimai, 1997 m.
 • Luką – Maksimas Gorkis. Dugne, 2004 m.
 • Žerontas – Moljeras. Skapeno išdaigos, 2004 m.

Tiek personažų išvardinta Vikipedijoje, bet tai tik maža dalis. Iš viso aktorius sukūrė apie 130 vaidmenų. Pats Enrikas vaidmenų niekada neskaičiavo. Anot jo, vaidmenys yra aktoriaus gyvenimas, o ne pinigai, kad juos skaičiuotum.

            Žurnalistei Ingridai Paškauskaitei, Enrikas prisipažino, kad teoriškai iš teatro išėjo, bet kone kasdien apsilanko, nes čia - širdies namai, nors daug kur dabartinio meno nebegali priimti, bet rūpi kuo šiandien gyvena teatras, kolegos.

            Norintiems daugiau sužinoti apie aktorių Enriką Kačinską, siūlome pasižiūrėti video filmą https://www.youtube.com/watch?v=swqP4Ro7qoA

 

Paruošė Rimantas Banevičius

 

Panaudoti šaltiniai:

 1. Vikipedija. Enrikas Kačinskas. Biografija. Vaidmenys.
 2. Jūratė Urbšienė. Vaidmenų aktorius niekada neskaičiavo. lietuvosdiena.lrytas.lt 2008.
 3. Ingrida Paškauskaitė. Enrikas Kačinskas: "Man Jis buvo Meno Dievas". 2014. www.aina.lt 2014.
 4. Aktoriaus Enriko Kačinsko portretas (official movie 2014) - You Tube. 2014.
 5. www.kino-teatr.ru
 6. Buvusios Enriko klasės auklėtojos Naujamiesčio vidurinėje mokykloje Onutės Cincivickienės prisiminimai. 2016.

Nuotraukų galerija

Aina svečiasD. Banionio jubiliejaus minėjimePristato D. Banionį

 

 

Teatro jubiliejuje su kitais "miltinukais"Klasės susitikime"Prieblandoje"

 

"Devynbėdžiai""Kunigo naudą velniai gaudo"

 

 

"Volponėje"

 

 

 

 

liepos 2019
PATKPŠS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Paskutiniai straipsniai